TRYB JASNY/CIEMNY

Pokrzywowe kluski śląskie

Kto powiedział, że pokrzywa tylko parzy? Pokrzywa ma wiele innych cudnych atrybutów. Między innymi jest bardzo smaczna. Oj ile moja Mama w dzieciństwie przygotowywała pokrzywowych smakołyków. Na szczycie listy niezmiennie są pokrzywowe chipsy, ale znikają w takim tempie że musiałabym urwać pokrzywy z połowy lasu! Póki co pojawiają się pierwsze nieśmiałe pokrzywowe listki. Żeby odpowiednio nastroić się przed pokrzywowym szałem przygotowałam Wam dziś zielone kluski śląskie, na których punkcie bankowo zwariujecie! Nie chodzi tylko o zjawiskowy kolor, są zdrowe i pyszne, a poza tym..Hello! Z pokrzywy. Jeśli chcecie zrobić na kimś kulinarne wrażenie, to jest pozycja dla Was! 

Pokrzywowe kluski śląskie:

- 800 gram ugotowanych ziemniaków
- duży pęczek świeżej pokrzywy
- 1 łyżeczka soli
- mąka ziemniaczana

Ziemniaki ugnieść pałką lub przecisnąć przez praskę. Przełożyć do miski i dokładnie ugnieść. Z tak przygotowanej masy wyciągnąć 1/4 ziemniaków. W puste miejsce wsypać mąkę ziemniaczaną. Następnie dodać wyjęte uprzednio ziemniaki, dosypać sól i dokładnie wygnieść rękami. Jest to najprostszy sposób na odmierzanie odpowiedniej ilości mąki w masie. 
Pokrzywę dokładnie umyć i postępując tak samo jak z ziemniakami, dodać 1/4 część mąki ziemniaczanej. Następnie zmiksować na drobno. Dodać zmiksowaną pokrzywę do ziemniaków i dokładnie ugnieść na gładką masę. Z tak przygotowanej bazy formować niewielkie kulki i robić dziurkę kciukiem w środku. Zagotować mocno osoloną wodę. Do wrzącej wody wrzucać kluski i gotować około 3/4 minuty od wypłynięcia. 

Podawać ze skwarkami, cebulką lub jako dodatek do pełnego obiadu.

Smacznego!

Komentarze

Polecane posty

instagram @paulina_gruszecka

Copyright © Jazzowe Smaki