TRYB JASNY/CIEMNY

Hummus



Jak pisze Yotam Ottolenghi, wojny o hummus toczą się nieustająco. Kto wymyślił go jako pierwszy? czy byli to Żydzi czy Arabowie? Kto przyrządza lepszy? Czy prawdziwy hummus jest rzadki, czy gęsty i grudkowaty? Pytań jest bardzo wiele, jednak nie ma co dyskutować z faktem, że jaki by nie był, hummus smakuje doskonale.

W Jerozolimie hummus jest bezsprzecznie najważniejszym daniem narodowym. Uwielbiają go wszyscy, zaś hummusije, czyli restauracje podające hummus w wielu postaciach, są niezwykle oblegane. Można je porównać do słynnych angielskich fish and chips, czyli budek z podających rybę z frytkami. Ile byśmy ich nie jedli, nigdy nie mamy dość. 

Patrząc z naszej, polskiej perspektywy, powiem Wam, że dla mnie hummus jest po prostu wspaniałą , zdrową przekąską. Przygotujecie go dosłownie w chwilę, zaś w prosty sposób dostarczycie sobie zdrowych protein. W moim domu hummus jemy na wiele sposobów. Najprościej, wyjadamy go prosto z pojemniczka.. ale także traktujemy jako pastę do chleba i pochłaniamy z niepojętą ilością kiszonych ogórków lub siekanej pietruszki. Uwielbiamy go! Również za to, że nie tuczy! Można go spokojnie wcinać na diecie nie wpadając w poczucie winy. Bardzo, bardzo Wam polecam!



Hummus:

- 1 szklanka suszonej cieciorki
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 270 gramów jasnej pasty tahini
- 4 ząbki czosnku
- 4 łyżki soku z cytryny
- 1,5 łyżeczki soli
- 100 ml lodowatej wody

Dzień wcześniej cieciorkę namoczyć w podwójnej ilości wody. Następnego dnia cieciorkę dobrze wypłukać. Nagrzać duży garnek z nieprzywierającym dnem, wrzucić obsuszoną cieciorkę z sodą oczyszczoną i smażyć przez kilka minut często mieszając. Następnie zalać 1,5 litrem wody i gotować ok.40 minut, aż cieciorka będzie miękka i rozpadająca się, ale nie papkowata.W trakcie gotowania zbierać szumowiny i łupinki zbierające się na powierzchni. Następnie ciecierzycę odcedzić. Wrzucić ziarna do malaksera i zblendować na pastę. Dodać tahini, czosnek przeciśnięty przez praskę, sok z cytryny i sól. Miksować aż masa będzie bardzo gładka. Następnie dodawać lodowatą wodę, stale miksując. Tak przygotowany hummus przełożyć do miski, przykryć folią i odstawić na pół godziny. Jeśli wkładacie do lodówki, pamiętajcie, by przed jedzeniem stosunkowo wcześnie go wyciągnąć, by nabrał temperatury pokojowej. Podawać z oliwą z oliwek, grzankami, pietruszką lub siekaną kolendrą. 

Smacznego!


Niskokaloryczny styczeńWalentynkowe menuDomowy WyróbNiskokaloryczny styczeń

Komentarze

  1. Smakowicie się prezentuje. Aż nabrałam ochoty na hummus.

    OdpowiedzUsuń
  2. uwielbiam taki hummus domowej roboty :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Lubię taki hummus.;)) Smakuje również świetnie z surowymi , pokrojonymi w słupki warzywami:) Spróbuj hummus buraczany, przepis na moim blogu www.drinkeatlive.blogspot.com Pozdrawiam ;))

    OdpowiedzUsuń
  4. hummus świetnie smakuje do ziemniaków: pieczonych lub ugotowanych w mundurkach, jako szybki obiad :-)
    a jeszcze lepiej smakuje łyżeczką, nawet bez dodatków:-)
    Dzieci też uwielbiają hummus.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj pieczone ziemniaczki z hummusem...cudowny pomysł!! :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Polecane posty

instagram @paulina_gruszecka

Copyright © Jazzowe Smaki