TRYB JASNY/CIEMNY

Z ogrodu mojej Mamy cz.4


Jakiś czas temu obiecałam, że podzielę się z Wami kolejnymi sekretami z ogrodu mojej Mamy. Może brzmi to górnolotnie, ale uwierzcie mi na słowo, ten ogród jest jedyny w swoim rodzaju. Rośliny, nie ważne czy to kwiaty czy warzywa, rosną szaleńczo i owocują przepięknie.
Kiedyś myślałam, że moja Mama ma po prostu tajemne moce, ale dziś troszkę realniej patrzę na tą kwestię i mogę spokojnie stwierdzić, że poza mocami ma jeszcze tajemne, żelazne zasady , których się trzyma. Zasady te, od długiego już czasu zapewniają Jej ogrodowy sukces a przede wszystkim niezwykłą satysfakcję!  Ostatnim razem opowiadałam Wam o gnojówce z pokrzyw i jej zbawiennym wpływie na warzywa i zioła. Dziś podzielę się z Wami kilkoma wskazówkami dotyczącymi szeroko pojętej biodynamiki w ogrodzie i jej zasad. 

Zasady biodynamiki to mówiąc ogólnie wpływ jaki na nasz ogród mają ciała niebieskie, na czele z księżycem i słońcem. Jednak nie tylko o planety chodzi. Biodynamika mówi nam także o zależności i wzajemnym oddziaływaniu na siebie określonych roślin, o naturalnych sposobach nawożenia, ściółkowaniu a nawet podlewaniu.
Zacznę od początku. Skąd wiadomo, że fazy księżyca mają wpływ na uprawę roślin? Cóż, już wiele lat temu zauważono zależność między wpływami księżyca a wodą, przypływami i odpływami. Stąd pojawiła się myśl, że skoro wodna część natury reaguje na zmiany księżycowe, ziemska również. Jak to dobrze, że ktoś to zauważył! Fazy księżyca mają ogromny wpływ na sukces naszych ogrodowych poczynań. Cykl księżyca trwa od nowiu do pełni i w zależności od tego, w jakiej fazie się znajduje, w określony sposób powinniśmy postępować.
1 dzień przed i po nowiu czy pełni to okres, w którym nie powinniśmy ingerować w jakikolwiek sposób w życie roślin. Są one wtedy najwrażliwsze i niezwykle delikatne.
Okres od nowiu do pełni zaś to najodpowiedniejszy czas do wzrostu dla roślin. Jeśli zwrócicie uwagę, zauważycie, że w tym czasie rośliny mocno się rozwijają, rosną i dojrzewają. Jest to najlepszy czas do siania i sadzenia roślin jednorocznych i dwuletnich. W tym okresie dobrze jest również szczepić i zbierać nadziemne plony, a także przesadzać drzewka owocowe.  Istnieje reguła, że owoce czy zioła zebrane w tym okresie są bardziej smaczne, soczyste i łatwiejsze do przechowywania.
Okres od pełni do nowiu, kiedy ubywa księżyca, z naciskiem na III Kwadrę, to czas kiedy najlepiej rozwijają się dolne, podziemne części roślin. W tym czasie więc, możemy siać i sadzić drzewa, krzewy czy rośliny okopowe, z naciskiem na te, które owocują pod ziemią. Jest to najlepszy okres na zbiór podziemnych plonów czy korzeni ziół. Warzywa takie jak marchew czy korzeń pietruszki, zebrane w tym czasie będą z pewnością znacznie bardziej soczyste. III Kwadra to także dobry moment na przesadzanie wieloletnich roślin cebulowych i bylin.

IV kwadra, tuż przed pełnią, to czas kiedy powinniśmy całkowicie zaprzestać prac w ogrodzie. Rośliny bowiem, wtedy rozwijają najmocniej system korzeniowy i niezwykle łatwo go uszkodzić. Dlatego też, w tym okresie nie przesadzamy, nie podcinamy ani nie kopiemy. Możemy za to spokojnie zbierać plony. 

Na dziś to tyle. Mam nadzieję, że przydadzą Wam się podstawowe zasady biodynamiki w ogrodzie i wskazówki od samego źródła, czyli mojej Mamy. Nie zdradzam wszystkiego od razu, musi zostać trochę na później. A uwierzcie mi, jest jeszcze dużo do opowiadania. Zostawiam Wam w towarzystwie niezwykle dorodnego świerszcza, który zadomowił się na pelargoniach. Miłego dnia!Komentarze

Polecane posty

instagram @paulina_gruszecka

Copyright © Jazzowe Smaki