TRYB JASNY/CIEMNY

Z ogrodu mojej Mamy - Nagietek


Kochani, w zeszłym roku rozpoczęłam cykl wpisów - Z ogrodu mojej Mamy, w którym dzielę się z Wami radami mojej Mamy ogrodniczki. Bardzo ciepło go przyjęliście, więc w tym roku zrobię kontynuację. Dziś opowiem Wam trochę o nagietku.
Nagietek, ten niepozorny żółto pomarańczowy kwiat jest niezwykle niedoceniany. Poza swoim urokliwym wyglądem posiada też całą gamę właściwości leczniczych. Przede wszystkim ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dlatego też świetnie się sprawdzi w leczeniu stanów zapalnych śluzówki i żołądka. Popijanie naparów z nagietka będzie super rozwiązaniem także w leczeniu choroby wrzodowej.

Kolejnym atutem nagietków jest działanie bakteriobójcze. Warto je wykorzystać w leczeniu paciorkowców i gronkowców. A jak mowa o gronkowcach to od razu nasuwają się dolegliwości związane z gardłem, krtanią i ogólnie całą jamą ustną. Najlepszym sposobem jest przygotowanie płukanki z nagietka. Ma doskonałe zastosowanie także w przypadku zapalenia spojówek.

Nagietki to również wspaniałe lekarstwo dla skóry. Nic dziwnego, że na rynku występuje tak dużo kremów i kosmetyków z nagietkiem. Sprawdza się świetnie w leczeniu trądziku, zaskórników a nawet rozstępów. 

Dzięki zawartości karotenoidów i trójterpenów, nagietki przyśpieszają gojenie się ran. Co ważne nie dotyczy to tylko drobnych ranek i otarć, ale sprawdza się również w leczeniu poważnych uszkodzeń skóry oraz poparzeń.


Nagietek ma również cudownie łagodzący wpływ na wszelkiego rodzaju dolegliwości kobiecie. Działa rozkurczowo i przeciwbólowo, dlatego warto przyjmować go doustnie w okresie bólów menstruacyjnych. Pomaga także szybko zwalczyć kobiece infekcje intymne. 

Jednym z ważniejszych leczniczych cech nagietka jest jego zbawienny wpływ na układ immunologiczny. Dzięki saponinom trójterpenowym wzmacnia organizm i pomaga w jego szybkiej regeneracji po przebytych infekcjach.


Kochani warto pamiętać o nagietkach! nie tylko działają cuda w kwestii naszego zdrowia, ale również posadzone w ogrodzie, pomiędzy warzywami czy też kwiatami, chronią je przed atakiem szkodników i mszyc. Rośliny doskonałe!


Komentarze

Polecane posty

instagram @paulina_gruszecka

Copyright © Jazzowe Smaki