TRYB JASNY/CIEMNY

Płatki Teff - bezglutenowy skarb


Nietolerancja glutenu jest schorzeniem coraz szerzej widocznym w społeczeństwie. Przez pewien okres, niechęć do glutenu była tak silna, że nazywaną ją nową modą. Jednakże, w rzeczywistości jest to problem, niosący ze sobą długą listę skutków ubocznych, przykrych reakcji organizmu oraz chorób pokrewnych.
Płatki Teff są produktem całkiem bezglutenowym i mogą być spożywane, bez najmniejszego problemu przez osoby z nietolerancją glutenu, oraz ostrą celiakią.
Nieprawidłowe przyswajanie glutenu może przejawiać się na wiele sposobów. Pierwszym z nich są przedłużające się problemy skórne. Kolejnym, problemy z przemianą materii, a nawet całkowite jej rozchybotanie. Nietolerancja glutenu przejawia się również w postaci autoimmunologicznej choroby - celiakii. 
Każdy kto zetknął się z problemem nietolerancji glutenu wie, jak trudne jest egzystowanie w świecie tak bardzo od glutenu zależnym. W chwili gdy jedynym rozwiązaniem dla zachowania zdrowia i prawidłowej kondycji naszego ciała jest całkowite odstawienie glutenu, należy zrobić rachunek sumienia, automatycznie zrezygnować z większości przetworzonej żywności, dostępnej w sklepach oraz zacząć szukać zamienników. 
Na polskim rynku, coraz częściej pojawiają się produkty bezglutenowe, począwszy od mąk, przez kasze, płatki czy słodycze. Niestety w większości przypadków, są to produkty bardzo drogie, znacznie przewyższające ceną tradycyjnie znane przykłady. 
Jednakże jeśli stajemy przed wyzwaniem jakim jest dieta całkowicie bezglutenowa, warto zaopatrzyć się w kilka składników, których systematyczne dodawanie do diety, zagwarantuje nam nie tylko doskonałe samopoczucie, ale także sprawi, że za glutenem nie będziemy wcale tęsknić. 
Jakiś czas temu mówiłam Wam szerzej o cudownych właściwościach amarantusa. Poniżej załączę link do artykułu, w którym zawarłam wszelkie istotne informacje.
Dziś chciałabym przedstawić Wam moje nowe odkrycie - Płatki Teff. 
Teff, jest zbożem, odkrytym w starożytności w Etiopii. Początkowo Etiopczycy uprawiali je aby karmić swoje bydło. Dość szybko jednak, zauważywszy jego cudowne właściwości, zaczęli spożywać je, jako główny składnik swojej diety. Teff, jest zbożem całkowicie bezglutenowym i pozbawionym kwasu fitynowego. To właśnie kwas fitynowy, odpowiada, za nieprzyswajalność organizmu składników odżywczych dostarczanych z pokarmów.  
Pomimo, że większość bezglutenowych zbóż posiada minimalne ilości błonnika, Teff jest jego pełny. Dodatkowo zawiera dużą ilość łatwo przyswajalnego żelaza (szczególnie w ziarnach o czerwonym zabarwieniu) - który pomaga zachować umiarkowany poziom cukru we krwi.
Teff jest bogaty w proteiny, z cudowną kompozycją aminokwasów - poziom lizyny jest wyższy niż w przypadku ziaren pszenicy i jęczmienia.
Węglowodany zawarte w ziarnach Teff, są wolno przyswajane przez organizm, przez co chronią przed skokami glukozy we krwi.
Jeśli uważacie, że na tym kończą właściwości odżywcze ziaren Teff, jesteście w błędzie. To cudowne zboże zawiera także dużą ilość wapnia ( większą niż amarantus), fosforu, miedzi, baru, witamin z grupy B - w szczególności witaminy B1.

W kuchni płatki Teff mogą posłużyć Wam jako dodatek do chleba, naleśników, placuszków oraz jako zagęstnik sosów, zup czy kremów. Z łatwością przyrządzicie na ich bazie słodkie, zdrowe śniadanie.

Serdecznie polecam!

Jeśli chcecie poczytać o amarantusie, linki do przepisów znajdziecie poniżej:


 
 

Komentarze

Polecane posty

instagram @paulina_gruszecka

Copyright © Jazzowe Smaki