TRYB JASNY/CIEMNY

Chleb orkiszowy na zakwasie żytnim

Pieczenie chleba ma dla mnie szczególne znaczenie. To forma rytuału, który celebruję od dawna. Uwielbiam cały proces, od chwili dokarmiania zakwasu, aż po wyciąganie gorącego chleba z piekarnika. Od niedawna piekę chleb również dla mojego synka. To wyjątkowo piękne doświadczenie, więc zdecydowałam, że podzielę się z Wami byście także mogli spróbować.Istnieje przekonanie, że do pieczenia chleba wymagane są specjalne umiejętności i znajomość tajemnych sztuczek. Otóż nie. Jest to niezwykle proste i przyjemne. Trzeba tylko przestrzegać kilku kluczowych reguł i cieszyć się procesem. 

Szukając tego jednego, wyjątkowego przepisu na chleb wypróbowałam ich naprawdę wiele. Były smaczne, ale nie takie o jakie mi chodziło. Chciałam znaleźć chleb "bazę", który będzie prosty i szybki w wykonaniu, smaczny i na tyle uniwersalny, że bez większych zmian w przepisie będę mogła go dowolnie modyfikować w przyszłości. 

Trochę to trwało, ale udało mi się. Znalazłam go. Do jego przygotowania potrzeba zaledwie kilku składników. Jest ultra prosty w zrobieniu i naprawdę nie wymaga szczególnych umiejętności. Jest przepyszny i ultra zdrowy. Czysty skład, tak trudny do znalezienia w sklepach. Długo zachowuje świeżość i świetnie się kroi. To mój ideał. Zróbcie koniecznie. A wcześniej przypomnijcie sobie przepis na zakwas żytni i miejcie go w gotowości, bo bez niego ani rusz ;)  

Chleb orkiszowy na zakwasie żytnim:

- 500 gramów jasnej mąki orkiszowej 700

- 1,5 łyżeczki soli

- 380 ml ciepłej wody

- 240 gramów aktywnego zakwasu żytniego (dokarmionego ok 4-6 h wcześniej)

- oliwa z oliwek

Mąkę połączyć z solą. Dodać wodę i zakwas. Wrobić dokładnie. Można wykorzystać mikser z hakiem do ciasta drożdżowego. Przygotować keksówkę wyłożoną papierem do pieczenia. Przełożyć ciasto, wygładzić i puknąć kilkakrotnie o blat aby pozbyć się pęcherzyków powietrza. Wierzch lekko skropić oliwą z oliwek i rozsmarować. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 50 stopni C i pozostawić do wyrastania, tak długo aż ciasto dojdzie do brzegów keksówki. Wtedy włączyć piekarnik na 220 stopni C i kiedy się nagrzeje nastawić czas na 22 minuty. Po tym czasie zmniejszyć temperaturę do 190 i dopiec jeszcze kolejne 23 minuty. Po upieczeniu wyjąć z piekarnika, wyciągnąć z formy, zdjąć papier i odstawić do pełnego wystudzenia na kratce.

Smacznego!
 

Komentarze

Polecane posty

instagram @paulina_gruszecka

Copyright © Jazzowe Smaki