TRYB JASNY/CIEMNY

Orzechowo Jagodowa Choinka z Ciasta Francuskiego

 Święta tuż tuż i Mikołajki już za progiem. Dlatego też najwyższa pora by zacząć rozkoszować się planowaniem, przygotowywaniem, próbowaniem wszystkiego co znajdzie się na naszym świątecznym stole. Dziś mam dla Was pomysł na cudną, świąteczną choinkę z ciasta francuskiego z przepysznym orzechowo- jagodowym nadzieniem.
Ciasto francuskie jest super, bo kiedy trzymamy je w lodówce na tzw. czarną godzinę, może nas uratować z niejednej opresji. Jego pieczenie trwa bardzo krótko a efekt zawsze jest rewelacyjny. Chrupiące, maślane, bardzo apetyczne, zaczaruje nie jednego z Was. Do tego choinka..

Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam świąteczne wypieki. Im bardziej symboliczne tym lepiej. Dekorowane pierniczki, ciasteczka w kształcie gwiazdek, choinki. Jestem w niebie! A jak by tak się głębiej zastanowić, to od czasów mojego dzieciństwa trochę już czasu upłynęło. Wniosek z tego taki, że skoro ja się super cieszę, to jak dużą frajdę muszą mieć z takich czynności dzieci. Tak, mój dzisiejszy przepis dedykuję wszystkim mamom i tatom, którzy szukają pomysłów na wspólne gotowanie z dziećmi. Własne tworzenie ciastowej choinki jest super fajne a smakuje.. Ach!

Serdecznie polecam!


Orzechowo Jagodowa Choinka z Ciasta Francuskiego:

- 1 opakowanie ciasta francuskiego
- 2 łyżki masła orzechowego z kawałkami orzechów
- 2 łyżki konfitury jagodowej
- 2 łyżki mleka sojowego

Płat ciasta francuskiego rozwinąć, następnie złożyć na pół i w miejscu zagięcia uciąć nożem, tworząc dwa płaty. Masło orzechowe wymieszać z konfiturą na jednolita masę.  Jeden płat posmarować masą. Na niego nałożyć drugi, całkiem go pokrywając. Ułożyć ciasto tak by jego spód leżał na krótkim boku a dłuższy był w pionie. Czubkiem noża wyznaczyć kształt stożka - trójkąta. Jego czubek powinien być mniej więcej po środku górnej linii ciasta. Wyciąć trójkąt, a odcięte kawałki odłożyć na bok. Wycięty trójkąt to nasza choinka. Po środku trójkąta, w linii pionowej jest trzon. Zaznaczyć go odmierzając ok. 2 cm w środku, od góry do samego dołu. Po obu stronach trzonu są " gałęzie" . A zatem ponacinać nożem poziome linie po jego każdej stronie, tworząc paski szerokości ok. 2 cm. Każdy z pasków poskręcać, tworząc świderki. Powinniśmy w ten sposób uzyskać kształt choinki. Tak przygotowaną formę posmarować mlekiem sojowym, bądź jajkiem i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C na około 12 minut, aż ciasto ładnie zbrązowieje.

Najlepiej smakuje na ciepło.

Smacznego!


Komentarze

Polecane posty

instagram @paulina_gruszecka

Copyright © Jazzowe Smaki