TRYB JASNY/CIEMNY

Gołąbki z podgrzybkami w botwince

Każdego roku, kiedy pojawia się pierwsza botwinka wręcz skaczę z radości. Lubię jej świeżość, jej smak, kolory. Ma w sobie coś niesamowicie młodego, pięknego. Oczywiście w pierwszej kolejności przygotowuję z niej chłodnik i ukochaną zupę botwinkę, ale kiedy już się nimi nasycę przemycam botwinę do wielu tradycyjnych dań, tak by nieco podkręcić ich smak.
Od jakiegoś czasu chodziły za mną gołąbki w botwince. Wiedziałam, że skoro wciąż jakoś nie jest mi po drodze, żeby je przygotować musi nadejść odpowiedni moment. I tak się stało kilka dni temu, kiedy to w lasach nieopodal naszego domu pojawiły się grzyby. Cudowne, lśniące podgrzybki, dumne prawdziwki, kurki i maślaczki. Idealne, piękne, pyszne. Musiałam je wykorzystać i właśnie przy tej okazji pomyślałam o botwince. A gdyby tak zawinąć w nią gołąbki grzybowe. To był prawdziwy strzał w dziesiątkę. Oczywiście nie obyło się bez kilku pękniętych liści i nie do końca foremnych okazów. Nic straconego, to normalne. Wystarczyło troszkę praktyki i cierpliwości i powstały wspaniałe botwinkowe gołąbki. Bardzo polecam. W połączeniu z sosem czosnkowym są oszałamiające!



Gołąbki z podgrzybkami w botwince:

- ok. 15 dużych liści botwiny
- 200 gramów ryżu
- 1 cebula
- 500 gramów podgrzybków
- 1 pęczek natki pietruszki
- 1 przeciśnięty ząbek czosnku
- sól
- pieprz
- oliwa z oliwek

Ryż ugotować do miękkości w osolonej wodzie. Odcedzić. Podgrzybki oczyścić, pokroić w cieniutki paseczki. Cebulę pokroić w drobną kostkę i usmażyć na oliwie. Posolić. Dodać grzyby i smażyć razem na wolnym ogniu, aż grzybki będą złociste i miękkie. Doprawić solą i pieprzem. Pietruszkę skroić drobno i dodać do grzybów. Smażyć razem kolejnych kilka minut. Dodać czosnek, zamieszać. Ryż wymieszać z grzybami. Spróbować. Doprawić solą i pieprzem, tak by farsz nie był mdły. Liście botwiny umyć, osuszyć. Na każdy liść nakładać niewielką ilość farszu i zawijać standardowo jak gołąbki. Układać ciasno w ceramice, bądź naczyniu żaroodpornym. Można podlać niewielką ilością wody, bądź bulionu. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C na około 30-45 minut. 

Smacznego!


Komentarze

Polecane posty

instagram @paulina_gruszecka

Copyright © Jazzowe Smaki