TRYB JASNY/CIEMNY

Jak wykorzystać przejrzałe banany?

 
Dziś mam dla Was zupełnie inny post. Zamiast dzielić się jednym, nowym przepisem, podrzucę Wam moje sprawdzone sposoby na wykorzystanie przejrzałych bananów. Założę się, że wielu z Was denerwuje fakt zalegających owoców o czarnej skórce. Jeśli Waszym pierwszych odruchem jest ich wyrzucanie, najwyższa pora zmienić nawyki. Przejrzałe banany to skarb.
Czy czarny banan jest zepsuty?

Po pierwsze warto pamiętać, że w przypadku bananów, czarna skórka nie oznacza zepsucia. Ciemniejące banany są jedynie bardziej dojrzałe, a co za tym idzie o wiele słodsze. Świetnie nadają się do ciast, smoothies, koktajli czy też placuszków. Zwykle są bardzo miękkie, dlatego najwygodniej je umiejętnie "przetworzyć", wzbogacając nimi dania. 

Dzięki wysokiej zawartości fruktozy, dojrzałe banany są świetnym, naturalnym słodzikiem. Ich dodatek bardzo często może całkowicie zastąpić nam biały cukier, co sprawdzi się nie tylko w przypadku dań dla dzieci, ale również dla ogólnego zachowania zdrowia. 

Co zrobić z czarnymi bananami?

Jeśli macie w domu mocno dojrzałe banany, których w danej chwili nie możecie wykorzystać najlepszym rozwiązaniem będzie ich zamrożenie. Dzięki temu, kiedy zdecydujecie się na upieczenie szybkiego ciasta lub będziecie mieli ochotę na pożywny koktajl, owoce będą czekać w gotowości. 

Mrożenie dojrzałych bananów jest super proste. Wystarczy je obrać i połamać na kawałki. Tak przygotowane owoce włóżcie do pojemniczka bądź torebki strunowej i schowajcie do zamrażalnika. Jeśli chcecie możecie je również zblendować i zamrozić już przygotowaną, bananową masę, jednak dla mnie najwygodniejszą formą jest mrożenie ich w kawałkach. 

Dobrym pomysłem jest również zapisanie na torebce ilości bananów. Pomoże Wam to później w szybszym wykorzystaniu owoców w przepisach. 

Najlepsze przepisy z dojrzałymi bananami

1. Koktajl bananowo kawowy 


Koktajl bananowo kawowy:

- 3 zamrożone dojrzałe banany
- 250 ml mocnej kawy rozpuszczalnej
- 1 łyżka masła orzechowego
- 1 duży jogurt naturalny
- czekolada gorzka do dekoracji

Kawę zaparzyć i ostudzić. Następnie w blenderze połączyć banany, kawę, jogurt i masło orzechowe. Zblendować na gładko. Koktajl podawać posypany siekaną, gorzką czekoladą.
 
2. Czekoladowe ciasto z czerwonej fasoli
 
 
Czekoladowe ciasto z czerwonej fasoli bez cukru, mąki i jaj:

- 1 puszka czerwonej fasoli
- 1 dojrzały banan
- 1 łyżka masła orzechowego z kawałkami orzechów
- 3 czubate łyżki kakao
- 3 łyżki syropu z agawy/miodu / brązowego cukru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 50 ml mleka sojowego waniliowego

Banana zmiksować w pojemniczku miksera. Fasolę odcedzić, bardzo dokładnie wypłukać i dodać do banana. Także zmiksować. Następnie dodać wszystkie pozostałe składniki, lekko wymieszać i również zmiksować aż do uzyskania całkiem gładkiej masy. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Masę przełożyć do małej keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika i piec około 30 minut. Po tym czasie piekarnik wyłączyć a ciasto pozostawić w formie do wystudzenia. Jest to ważne, gdyż w przeciwnym razie ciasto może się nam rozpłynąć. Po wystudzeniu podawać np. z gałką lodów.
 
3. Budyń jaglany z miodem i bananami
 
 
Budyń jaglany z miodem i bananami:
- 400 ml mleka roślinnego (u mnie z nerkowców)
- 5 łyżek płatków jaglanych
- szczypta cynamonu
- 2 małe dojrzałe banany
- miód do smaku
- orzechy laskowe
W garnuszku zagotowujemy mleko. Dodajemy płatki jaglane i cały czas mieszając gotujemy na małym ogniu, aż zgęstnieją. Ok. 3-4 minut. W między czasie dodajemy banany i cynamon. Kiedy płatki się rozgotują i banany będą miękkie wyłączamy gaz i blendujemy ręcznym blenderem na gładki krem. Przekładamy na talerz, posypujemy orzechami i polewamy miodem.
 
4. Chlebek bananowy z polewą krówkową
 
Chlebek bananowy z polewą krówkową:

- 1 jajko
- 1,5 szklanki mąki pszennej
- 4 dojrzałe banany
- 3/4 szklanki cukru
- 1 cukier waniliowy
- 2 garści siekanych orzechów włoskich
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 100 gramów roztopionego masła
- szczypta soli
- 1 łyżeczka cynamonu bądź przyprawy do pierników
- 10 krówek
- 100 ml mleka

Banany rozgnieść widelcem. Dodać do nich roztopione masło, sól i cukry. Wymieszać. Następnie dodać jajko, przyprawę do piernika  i przesianą mąkę z sodą. Wymieszać do połączenia składników. Dodać orzechy. Wmieszać i przełożyć do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w piekarniku nagrzanym do 170 stopni C przez ok godzinę. Do suchego patyczka. W rondelku rozpuścić krówki z mlekiem, aż powstanie gęsta polewa. Po wyjęciu i lekkim ostudzeniu ciasta, wierzch polać polewą krówkową. Można udekorować dodatkowo orzechami.

5. Placuszki owsiane z truskawkami


Placuszki owsiane z truskawkami:

- 2 szklanki płatków owsianych/ mąki owsianej
- 3 dojrzałe banany
- 3 jajka
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 cukier waniliowy
- 1 łyżeczka skórki pomarańczowej
- 100 ml wody
- ok szklanka pokrojonych truskawek
Płatki zmielić na mąkę w pojemniku rozdrabniacza, lub od razu użyć mąki owsianej. Dodać banany, jajka, proszek, wodę, cukier waniliowy i skórkę pomarańczową. Zmiksować na gładką masę. Jeśli będzie zbyt gęsta dodać trochę więcej wody. Następnie w masę delikatnie wmieszać truskawki. Na patelni rozgrzać olej kokosowy i smażyć średniej wielkości placuszki, nakładając masę łyżką. Smażyć na złoto z obu stron. Świetnie smakują same, ale i z cukrem pudrem, jogurtem czy kremowym serkiem.
 
Smacznego! 
 
 




Komentarze

Polecane posty

instagram @paulina_gruszecka

Copyright © Jazzowe Smaki