TRYB JASNY/CIEMNY

Wegańskie pierogi ruskie

Pierogi ruskie to ukochane danie mojego męża. Jestem pewna, że jakby tylko mógł, jadłby je codziennie. Ja natomiast postanowiłam przygotować wersję bez nabiału, czyli zmienić przepis pod siebie. Jakże byłam zdziwiona, gdy okazało się, że smakują równie dobrze, a może nawet lepiej..
Z tym może lepiej to jest moje zdanie. Jakbym spytała męża mówiąc, że pierogi z tofu są smaczniejsze od oryginału, mógłby dostać palpitacji, więc się wstrzymam. Musicie mi bowiem uwierzyć na słowo. Moja Teściowa, która jest mistrzynią pierogów (poważnie, robi najlepsze na świecie!) potwierdziła moje zdanie. Stwierdziła, że są nieprzyzwoicie dobre i zadziwiająco podobne do oryginału. Nazwałam je wegańskie, ale prawda jest taka, że mogą być również doskonałą alternatywą dla wszystkich osób, nie trawiących laktozy i stroniących od nabiału. 

Serdecznie polecam!


Wegańskie pierogi ruskie:

Ciasto:

- 1 kg mąki pszennej 500
- 400 ml gorącej wody
- 15 ml oleju
- 1 łyżeczka soli

Farsz:

- 1 kostka wędzonego tofu
- 500 gramów ugotowanych ziemniaków
- 2 cebule
- 1,5 łyżeczki pieprzu
- sól

Mąkę połączyć z solą i olejem. Następnie wyrabiając dolewać stopniowo bardzo gorącą wodę. Jeśli posiadacie mikser z hakiem do wyrabiania ciasta będzie Wam prościej. Jeśli nie, musicie użyć rąk. Ciasto wyrabiać aż stanie się elastyczne i będzie łatwo odchodziło od dłoni. Przykryć ściereczką i odstawić na 15 minut, aby odpoczęło. Obrane i ugotowane ziemniaki ostudzić, następnie przecisnąć przez praskę. Ważne, aby były porządnie wystudzone. Cebule pokroić w drobną kostkę i usmażyć na oliwie aż staną się lekko złote. Posolić. Do ugniecionych ziemniaków dodać cebulę oraz wkruszyć tofu, rozdrabniając w palcach jak najdrobniej. Przyprawić pieprzem i solą do smaku. Dokładnie wymieszać. Farsz ma być wyrazisty, więc przyprawcie go według własnych preferencji smakowych. Z wyrobionego ciasta odrywać kawałki i rozwałkowywać na cienko. Przy pomocy wykrawaczki lub brzegu szklanki wykrawać kółka. Na ich środek kłaść po czubatej łyżeczce farszu, brzegi zaklejać ściśle. Ważne by w czasie rozwałkowywania, pozostałe ciasto pozostało przykryte. W dużym garnku zagotować osoloną wodę z niewielką ilością oleju. Po jej zagotowaniu dodawać pierogi. Po wypłynięciu na powierzchnie gotować jeszcze z 2 minuty, odcedzać i układać na talerzu nasmarowanym olejem.

Smacznego!


Komentarze

Polecane posty

instagram @paulina_gruszecka

Copyright © Jazzowe Smaki